• Miskolc Miškovec

• Zahraničný výlet

V dňoch 16.6.2015-17.6.2015 sa žiaci druhého stupňa zúčastnili výletu do maďarského mesta Miškovec. Výlet mal netradičný charakter, ktorý sa odzrkadlil najmä v spôsobe cestovania. Skoro ráno sme nastúpili na autobus v Cinobani a dobrodružstvo sa začalo. V Lučenci sme sa zabavili čakaním na vlak do Čížu. Cestou bolo naozaj veselo. Čakanie a prestupovanie na rôzne spoje bolo naozaj zaujímavé. Pešo sme prešli vyše 3 km a mali sme možnosť prejsť slovensko-maďarskou hranicou po „vlastných“. Okolo obeda sme sa konečne ocitli v meste Miškovec, kde sme sa snažili nájsť niekoho, kto by nám vedel vysvetliť cestu v angličtine. Našťastie sa našlo pár ľudí, ktorí boli veľmi ochotní. Po krátkom blúdení sme sa dostali do nášho penziónu, v ktorom sme sa ubytovali. Poobede sme sa napriek nie najpriaznivejšiemu počasiu šli kúpať do miestnych kúpeľov. Jaskyňa, podsvietené bazény, leňošenie v jaskynnom bazéne s vysvietenou hviezdnou oblohou, relax v horúcich bazénoch či osviežujúce plávanie vo vonkajších bazénoch, to ostane dlho vryté v našej pamäti. Večer sme sa unavení ale šťastní presunuli do penziónu, kde sme strávili pár chvíľ spolu, vymieňajúc si zážitky a dojmy z uplynulého dňa. Na druhý deň nás čakalo ozajstné dobrodružstvo, jazda na bobovej dráhe dlhej 600 m. Brzdy škrípali, ústa kričali, foťáky fotili. Jediný problém bol v tom, že sme s tým nevedeli prestať. Keď nám už došli takmer všetky forinty, šli sme sa zahrať na detské ihrisko, kde sme naozaj zažili kopec zábavy. Po ceste na stanicu sme potešili aj dievčenské srdiečka a šli sme nakupovať do najväčšieho nákupného centra v Miškovci. Unavení, plní zážitkov sme sa vrátili domov. Všetci, celí a zdraví.

• MDD a kulinárska šou

• Učitelia našej školy sa rozhodli pripraviť pre žiakov netradičný deň MDD. V kultúrnom dome v Cinobani sa konala kulinárska šou, v rámci ktorej boli predstavené štyri recepty v podaní našich pedagógov. Hlavnou podmienkou pre učiteľov bolo prezentovať recept, ktorý obsahuje kapustu ako hlavnú surovinu. Víťazným receptom bolo tradičné slovenské jedlo, údené koleno so zemiakmi a kapustou, v podaní šéfkuchára p. uč. Rojíka. Pán učiteľ Jančo priblížil žiakom francúzsku kuchyňu, Simonka Albertová historickú kuchyňu a pani asistentka Horváthová rómsku kuchyňu. Všetky štyri recepty boli chutné, pretože boli pripravované s láskou. Po ukončení kulinárskej šou pokračovali žiaci súťažami. Zasúťažili si  s nami aj naši najmladší škôlkari a všetci zúčastnení obdržali krásne ceny, ktoré sme mohli zakúpiť vďaka príspevku zriaďovateľa, za ktorý by sme sa chceli ešte raz v mene detí poďakovať. Popoludnie patrilo ďalším súťažiam, vonku svietilo slniečko a všade vládla dobrá atmosféra. MDD sa tento rok opäť vydaril! :-)

• Beseda s pamätníkom vojny

• Beseda s pamätníkom vojny

Do telocvične plnej žiakov II. stupňa dôstojným krokom vstupoval muž v uniforme obťažkanej vyznamenaniami. Ozval sa búrlivý aplauz. Takto naši žiaci privítali pamätníka II. svetovej vojny, príslušníka Červenej armády, podplukovníka vo výslužbe p. Ladislava Sládka z Rimavskej Soboty. Spolu s ním prišla aj jeho manželka a p. Jozef  Pupala, predseda hist. – dokumentačnej komisie SZPB v Bratislave. Pán Sládek rozprával o svojom pôsobení počas vojny, ale aj po nej, odpovedal na zvedavé otázky. Jeho rozprávanie dopĺňal historickými faktami p. Pupala.

• Pripomenuli sme si výročie Františka Kreutza

• 12. apríla 2015 sme si pripomenuli 95 rokov od narodenia nášho rodáka Františka Kreutza. Vďaka spolupráci s Novohradskou knižnicou v Lučenci k nám zavítal vzácny hosť – PaedDr. Július LomenčíkPhD. z Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici, ktorý preštudoval jedinečnú súkromnú pozostalosť po spisovateľovi. Formou prednášky predstavil žiakom II. stupňa nové informácie o autorovi.

Vedeli ste o Františkovi Kreutzovi, že....

• od mladosti miloval históriu
            • jeho otec, sklársky majster, bol jeho veľkým vzorom
            • mal 3 bratov a 3 sestry
            • s matkou mal veľmi silný vzťah
            • prevažnú časť svojho života prežil v Brezne
            • ako 52-ročný vydal svoju prvú knihu
            • zbojník Jakub Surovec, hlavná postava knihy Kliatba na Muráni, bol reálnou postavou, odsúdený za zboj lámaním?
            • na zboj nahovoril Surovca Martin Poliak z Cinobane
            • v tvorbe spomína Kreutz aj cinobanského richtára Janka Garaja ( Ryška)
        • Učiteľský volejbal

• Zamestnanci našej školy sa dňa 30.4.2015 zúčastnili súťaže vo volejbale v Málinci a obsadili  1. miesto. Blahoželáme!

• MRK v Markíze

• Do galérie MRK v Markíze boli pridané fotografie.

UTOROK

24.02.2015

STREDA

25.02.2015