ENVIRONMENTÁLNA VÝZVA
- 19.04.2021 14:00
VÝZVA Z PROJEKTU ZDRAVÁ ŠKOLA
Milí žiaci!
22.marec je významný deň. Je to DEŇ VODY. Všetci vieme, že bez vody by neexistoval žiadny život. Bez vody by neboli ľudia, zvieratá, rastliny. Nebolo by nič.
Mnohí z nás považujú vodu za úplnú samozrejmosť. Ale nie je to tak. Vodu si musíme chrániť, vážiť si ju, narábať s ňou hospodárne. Pomôžme prírode a vyčistime lesné studničky, brehy potokov a hlavne NEZNEČISŤUJME žiadne vodné toky.
Urobme niečo v tejto neľahkej dobe pre svoje vlastné zdravie.
Dodržiavajme pitný režim , nahraďme nezdravé sladené nápoje čistou, nezávadnou vodou z vodovodu.
Výzva pre žiakov 1. stupňa na Deň Zeme
Hurá do školy po svojich!
Deň Zeme (22. apríl) sa blíži a platforma Hurá von spolu s programom Zelená škola pre vás pripravili jednoduchú aktivitu na podporu pohybu detí vonku spojeného s pozorovaním jarnej prírody. Stačí ti vyplniť a vymaľovať bádateľskú omaľovánku, ktorú ti dá v škole pani učiteľka. Výzvu nájdeš aj na stránke:
Výzva pre rodičov:
oslavou Dňa Zeme môže byť aj cesta do školy pešo, na bicykli či na kolobežke. Deti trávili príliš veľa času zatvorené doma, podporte preto ich pohyb vonku a nechajte ich na ceste do a zo školy kráčať po svojich alebo iným eko – spôsobom šetrným k prírode a ich zdraviu. Auto nechajte doma a prejdite sa s nimi, budete milo prekvapení, aké skvelé podnety ponúka jarná príroda.Environmentálna výchova
Clovek_a_jeho_zivotne_prostredie.ppt - pozrite si, budem rada, ak mi napíšete svoj názor, aspoň v krátkosti :)
Veľa sme sa rozprávali o ochrane životného prostredia, i tom, čo by sme mali a čo nemali robiť. Spracovali ste pekné projekty na danú tému. Vašou úlohou bude:
- zájsť do prírody, zrelaxovať
- naplniť jednu z telocvikárskych výziev :)
- zobrať rukavice, vrece a vyzbierať odpad, ktorý v lese nájdete
- poslať mi foto alebo krátke video z vašej vychádzky
SOM VEĽMI ZVEDAVÁ, KTO SA ZAPOJÍ :)
https://slovakia.panda.org/videosutazkonektivita
Tlačová správa
1.3. 2021
Spúšťame súťaž pre deti a mládež:
viete prečo a ako pomôcť zvieratám putovať krajinou?
V rámci projektu ConnectGREEN, ktorý sa zameriava na obnovu a manažment biokoridorov v horských regiónoch povodia Dunaja, vznikla aktivita zameraná aj na deti a mládež. Štátna ochrana prírody SR spoločne s partnermi – WWF Slovensko, Slovenská agentúra životného prostredia a SPECTRA Centrum Excelencie EÚ pri STU v Bratislave, spúšťajú video súťaž s názvom „Konektivita pre všetkých“.
Video súťaž je zameraná na deti a mládež, ktorú chcú jej autori podnietiť k tomu, aby sa prostredníctvom video tvorby dozvedela viac o potrebe prepojenosti v krajine. A čo je vlastne ekologická konektivita? Tak ako sa my ľudia potrebujeme pri vykonávaní svojich aktivít slobodne pohybovať, takisto to potrebujú aj voľne žijúce živočíchy. Všetky druhy živočíchov sa pohybujú na rôzne vzdialenosti, aby prežili - od krátkych trás, aké robia napr. obojživelníky, cez stredne dlhé trasy, podnikané napr. líškami, až po dlhé presuny, ktoré každoročne podnikajú vtáky alebo veľké šelmy v regióne. Udržiavanie ich migračných trás bez prekážok je nevyhnutné pre ich prežitie v prírode.
Ako pomôcť zvieratám prekonať prekážky pri migrácii
Problém je v tom, že pre naše cestovné a životné potreby staviame my ľudia prekážky, ktoré bránia zvieratám v dosiahnutí ich cieľov: cesty, železnice, ploty či iné stavby, domy či priemyselné areály. Našťastie existujú riešenia: najjednoduchším riešením je, samozrejme, zachovanie migračných trás zvierat tak, aby ich cesta z bodu A do bodu B zostala voľná a priechodná. Ak to nie je možné, musíme zvieratám pomôcť prekonať prekážky, ktoré sme im postavili do cesty, napríklad budovaním tunelov popod alebo zelených mostov ponad cesty.
Vytvorte vlastné riešenia a predstavte ich vo videu
Žiaci, študenti a mladí ľudia do 26 rokov, zapojte sa do našej video súťaže. Vytvorte krátke video o voľne žijúcich živočíchoch, ktoré tu žijú s nami - v lesoch, za našimi domami, na poliach. Ukážte ako im ukrajujeme z ich pôvodnej krajiny a staviame im do cesty rôzne prekážky - domy, cesty, ploty. Skúste sa zamyslieť, ako im môžeme my ľudia pomôcť. Najlepšie projekty budú odmenené a jeden z vás dostane možnosť sa v septembri zúčastniť konferencie „Karpatskej sústavy chránených území“ v maďarskom Visegráde, kde bude môcť prezentovať svoje video a stretnúť sa s ďalšími odborníkmi, ktorí sa snažia o zachovanie a obnovu prepojenosti krajiny v Karpatoch.
Podrobné informácie a podmienky k súťaži nájdete na našom webe:
https://slovakia.panda.org/videosutazkonektivita
Kontakt pre informácie:
Andrea Settey Hajduchová, WWF Slovakia
MT: +421 908 700 857 Email: ahajduchova@wwfsk.org
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články