Extra hodiny
- 07.07.2021 10:46
Extra hodiny
-v rámci tejto aktivity určenej žiakom základnej školy sa žiadateľ zameriava na zvýšenie matematickej, prírodovednej a čitateľskej gramotnosti žiakov prvého aj druhého stupňa. Žiadateľ v rámci realizácie aktivity vytvorí nové predmety, ktorých popis, rozsah a obsah sú predmetom prílohy Žiadosti o NFP.
Čítame o Slovensku - vyučovací predmet, ktorý si škola sama zvolila – rozsah -6h/týždeň, 1. stupeň
Čítaním za poznaním – vyučovací predmet, ktorý si škola sama zvolila - rozsah -6h/týždeň, 2. stupeň
Pokusom a omylom - vyučovací predmet, ktorý si škola sama zvolila - rozsah -6h/týždeň, 2. stupeň
Predpokladaný začiatok výučby predmetov je školský rok 2019/2020. Celkový počet mesiacov, v ktorých bude výučba realizovaná je 20. Predmety budú zabezpečované pedagógmi – zamestnancami žiadateľa. Všetky navrhované predmety sú novými predmetmi, ktoré žiadateľ navrhuje na základe vlastnej skúsenosti a identifikovanej potreby na strane cieľovej skupiny, a to v rámci napĺňania stanoveného cieľa výzvy.
Rozvrh hodín – extra hodiny Kód projektu: 312011S845 Názov projektu: Zvyšujeme gramotnosť - ZŠ Cinobaňa
Názov školy: Základná škola s materskou školou, Banská 116/47, 985 22 Cinobaňa
Školský rok: ..............................2019/2020..............
Dni
Hodiny
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Pondelok
Baranová – 5.A trieda
Albertová – 6.trieda
Utorok
Baranová – 9.trieda
Rogožníková – 8.ročník
Streda
Krajčiová – 3.trieda
Machavová 4.trieda
Baranová – 8.trieda
Albertová – 9.trieda
Čop – 6.trieda
Rogožníková – 8.trieda
Danková – 5.B trieda
Štvrtok
Krajčiová – 3.trieda
Machavová - 4.trieda
Gajdošová – 2.trieda
Čop – 7.trieda
Piatok
Baranová – 5.B trieda
Gajdošová – 2.trieda
Danková – 5.A trieda
Legenda:
Čítame o Slovensku - vyučovací predmet, ktorý si škola sama zvolila – rozsah -6h/týždeň, 1. stupeň – Krajčiová, Gajdošová, Machavová
Čítaním za poznaním – vyučovací predmet, ktorý si škola sama zvolila - rozsah -6h/týždeň, 2. stupeň – Danková, Albertová, Rogožníková
Pokusom a omylom - vyučovací predmet, ktorý si škola sama zvolila - rozsah -6h/týždeň, 2. stupeň – Baranová, Čop
Cinobaňa, 02.09.2019 RNDR.Stanislav Čop, riaditeľ školy
Z obsahu extra hodín
Čítame o Slovensku –2.ročník
Žiaci druhého ročníka majú 2krát týždenne hodinu Čítame o Slovensku v rámci projektu Zvyšujeme gramotnosť. Učivo je rozdelené do viacerých tematických celkov. Na začiatku školského roka sme sa venovali Slovensku, materinskej reči, štátnym symbolom. Žiaci pracovali s pracovnými listami a mali pripravený film o Slovensku- kde sa nachádza.
V druhej kapitole- osobnosti Slovenska- sa žiaci formou prezentácií a pracovných listov dozvedeli o Matejovi Bellovi, Svätoplukovi, grófovi Beňovskom a Matúšovi Čákovi Trenčianskom a Jánošíkovi. Tieto osobnosti žiaci druhého ročníka prevažne spoznávali. V mesiaci november nás čakajú rozprávky Pavla Dobšinského.
Čítame o Slovensku - 3.ročník
Úvodne hodiny v mesiaci september sme sa zamerali na temu Naša vlasť. Žiaci mali možnosť oboznámiť sa prostrednictvom pripravených učebných textov a pracovných listvov so základnými informáciami o Slovensku. Poznávali slovenské štátne symboly, štátnu hymnu. Dozvedeli sa o tom, ako vznikol náš štátny jazyk. Počúvali sme hymnu, spievali, vypĺňali slepú mapu, maľovali štátne znaky. V závere individuálne vytvorili vlastný projekt.
Čítame o Slovensku - 4. ročník
Predmet Čítame o Slovensku vo 4.ročníku je rozdelený do oblastí. Zatiaľ sme prebrali oblasti :
Prvé dejiny Slovenska - oboznámili sme sa aj prostredníctvom videofilmu so životom ľudí z práveku, čitali sme o prvých roľníkoch, remeselníkoch, výmennom obchode. Prešli sme postupne dejinami ku Veľkomoravskej ríši, kniežaťu Svätoplukovi, pnovníčke Márii Terézii, Štúrovcom... Témy sme preberali prostredníctvom čítania, následných rozhovorov, PPT prezentácií a vlastných projektov.
Tradičné Slovensko - téma obsahovala zaujímavé poddtémy, ako sú Zvyky a tradície na slovensku, Rodinné zvyky, Piesne, tance a skanzeny na -Slovensku... Vyvrcholením boli vlastné projekty a pracovné listy, ktoré sa stali súčasťou portfólia každého žiaka.
1000 zaujímavostí o Slovensku - začali sme s témou Bratislava - hlavné mesto Slovenska, jej zaujímavosti, kultúrne, historické. Metódy práce- čítanie , PPT, video , rozprávanie o počutom, videnom, vlastné projekty, čítanie povestí o Bratislave.
Čítaním za poznaním - 5. ročník
Na hodine Čítaním za poznaním som v 5.ročníku zvolila netradičnú formu čítania s porozumením. Žiaci boli oboznámení s tým, že si môžu do školy priniesť rozprávkové knihy, ktoré by si chceli čítať. Keďže máme žiakov aj z málopodnetného prostredia, ktorí doma nemajú knihy a nie sú zvyknutí čítať, zorganizovali sme besedu s p. uč. Rogožníkovou v školskej knižnici, kde im p. uč. vysvetlila celý chod a fungovanie knižnice, ukázala im knihy, vysvetlila systém výpožičiek. Súčasťou besedy bola aj predajná výstava kníh, v rámci ktorej si mohli žiaci objednať knihy za účelom mimočítankového čítania. Na nasledujúcej hodine sme sa s celou triedou odobrali do telocvične, kde si každý z nich vzal fitloptu, na ktorej čítal svoju knihu. Každý žiak si našiel svoje miesto v telocvični a celú hodinu sa venoval práve tej svojej knihe. Výstupom je krátky projekt o prečítanom texte, stručná reprodukcia obsahu a najmä vystihnutie dojmov, ktoré u žiakov zanechali prečítané texty. Každý z projektov bol založený do žiackeho portfólia, ktoré majú vytvorené všetci žiaci na hodine slovenského jazyka a literatúry.
Čítaním za poznaním - 6.ročník
Žiaci 6. ročníka v rámci témy Ľudové rozprávky pripravili projekty, kde sa „zahrali“ na ilustrátorov a spisovateľov.
Po prečítaní zvolenej rozprávky ju prerozprávali spolužiakom, určili hlavné a vedľajšie postavy, znaky rozprávky a ilustrovali ju.
Hodina im priniesla nové zážitky, preopakovali si svoje doterajšie vedomosti o ľudovej rozprávke a získali nové.
Pokusom a omylom- 6. a 7. ročník
V 6.ročníku sme vyučovali tematický celok „Kinetická teória látok“
Žiaci 6. ročníka sa naučili predovšetkým:
- rozlíšiť atóm, molekulu, ión,
- charakterizovať základné stavebné častice látok a ich univerzálnosť pri stavbe vesmíru,
- rozdiel medzi atómom, molekulou a iónom,
- zobraziť atóm, molekulu, ión ľubovoľného prvku periodickej sústavy prvkov,
- modely atómov, planétový model atómu. – 1 hodina,
- riešiť úlohy s protónovými, atómovými a neutrónovými číslami,
- riešiť úlohy na obsadzovanie vrstiev v elektrónovom obale,
- atómy a chemické prvky,
- vytvárať atómy a molekuly pomocou stavebnice,
- trénovať modelovanie ako myšlienkový proces,
- analyzovať záznamy z meraní a ich grafický priebeh,
- aplikovať v bežnom živote.
- argumentovať a diskutovať počas práce,
- použiť stratégiu riešenia problémov: predpoklad – experiment – potvrdenie/nepotvrdenie predpokladu,
- podieľať sa na práci v skupine a akceptovať skupinové rozhodnutia.
V 7.ročníku sme vyučovali tematické celky „Hlavné prostriedky a zdroje vo vyučovaní predmetu“ a „Vlastnosti látok rôznych skupenstiev“
Žiaci 7. ročníka sa naučili predovšetkým:
- odkiaľ sa môžu učiť - kniha, internet, média,
- orientovať v portáloch Planéta vedomosti, Bez kriedy, Stroj na jednotky,
- rozšíriť poznatky o vlastnostiach tuhých, kvapalných a plynných látkach, o usporiadaní častíc v látkach, o fyzikálnych zmenách v látkach, o zákone zachovania hmotnosti pri fyzikálnej zmene, že fyzikálne zmeny nezahŕňajú zmeny častíc látky, ale len zmeny fyzikálnych vlastností, napríklad vzhľadu, tvrdosti a hustoty.
- že tuhé látky majú stály tvar a objem, majú veľkú hustotu, nie sú stlačiteľné, netečú,
- že kvapaliny majú určitý objem, tvar menia podľa tvaru nádoby, v ktorej sa nachádzajú, nie sú stlačiteľné, ale ľahko tečú,
- plyny nemajú stály objem a tvar. Rozpínajú sa a vyplnia nádobu, v ktorej sa nachádzajú. ľahko
prúdia, majú nízku hustotu a sú stlačiteľné.
- poznávať možnosti vzdelávacích mechanizmov,
- samostatne spúšťať funkcionality na daných portáloch – videá, cvičenia, prezentácie, (Hydraulické zariadenia, Pokusy s vodou a voskom, Tavenie železa ),
- trénovať modelovanie ako myšlienkový proces,
- analyzovať záznamy z meraní a ich grafický priebeh, aplikovať v bežnom živote.
- že keď sa látka topí alebo vrie, nachádza sa naraz v dvoch skupenstvách a jej teplota ostáva stála,
- porovnať výsledky zistení, identifikovať zhodné a rozdielne znaky,
- dokázať tvrdenie experimentom, aplikovať poznatky do technickej praxe (Video – koľajnice, mosty, spaľovacie a vznetové motory - modely. Prehliadka plynovej kotolne).
Čítaním za poznaním - 8. ročník
Na hodine CZP sme vzužili netradičnú formu čítania. Žiaci si priniesli knihy a vyskúšali čítanie na fit loptách, prípadne v iných polohách, ako sú zvyknutí. Na konci hodiny sme zhodnotili , ako sa im čítalo, či bolo takéto čítanie zaujímavejšie, či sa vedeli sústrediť lepšie ako pri čítaní na stoličkách.
Pokusom a omylom - 8.ročník
Počitame , hľadáme riešenia spolu v skupinách a vymýšľame riešenia hlavolamov v trojčlenke.
Čítaním za poznaním - 9. ročník
Po téme Ľudové rozprávky sa deviataci „zahrali“ na spisovateľov a napísali vlastnú rozprávku. Príbeh mal byť zo súčasnosti, ale s čarovnými prvkami. Pri verejnej prezentácii pred spolužiakmi si preopakovali znaky rečníckeho štýlu.
Pokusom a omylom - 5. A
Skupinovú práca v piatom rocníku s názvom Lesné spoločenstvo. V práci deti zhmotnili svoje predstavy o spolužití stromov a živočíchov.
Pokusom a omylom - 5.B
Spoznávame vtáky. Naučili sme sa ako máme pomáhat vtákom prežiť zimu...
Pokusom a omylom - 9. ročník
Skupinová práca, kde si deviataci otestovali počítačové spracovanie výsledkov , nimi navrhnutych údajov. Vyhodnotenie a rôzne štatistiky a grafické spracovanie výsledkov priniesli zaujímave práce jednotlivých skupín.
Čítame o Slovensku - 3. ročník
Ukážka z vyučovacej hodiny Čítame o Slovensku - 3. ročník. Téma: Rozprávkár Pavol Dobšinský - spoločné čítanie najkrajších slovenských rozprávok žiakmi v kruhu.
Čítaním za poznaním - 5. A
Mesiac január sa niesol v zmysle rodinných sviatkov a tradícií. Žiaci 5. A vytvorili pekné žiacke projekty, v ktorých porovnali tradície na Slovensku a v iných krajinách sveta. Každý žiak svoj projekt odprezentoval pred celou triedou.
Čítaním za poznaním - 7.-8. ročník
Na extra hodine Čítaním za poznaním sa žiaci 7. a 8.ročníka dozvedeli o histórii príchodu Rómov na Slovensko, o ich pomenovaní, ktoré vychádza z ich kočovného života. Nakreslili zástavu Rómov a dozvedeli sa o symbolike tejto zástavy.
Pokusom a omylom- 8. ročník
Pracujeme sami, hľadáme možnosti a riešenia Euklidovho zadania úloh.
Zážitková hodina PaO v 9. ročníku.
Žiaci prezentovali svoje skupinové projekty , ktoré sami navzajom hodnotili, dávali otázky a porovnávali navzájom.
Čítame o Slovensku - 4. ročník
Prvé vyučovacie hodiny sme sa venovali téme: Život v praveku. Informácie, ktoré žiaci získali prostredníctvom prezentácie, hraného filmu a čítaním spracovali do individuálnych projektov. Prezentovali ich pred ostatnými spolužiakmi a vytvorili sme z nich výstavku.
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články