• Akcie 2020/2021

• Dištančné vzdelávanie nemusí byť nuda

•

Len sme nastúpili do školy a stalo sa,  čo nikto z nás nechcel. Prezenčné vzdelávanie v škole, stretávanie s kamarátmi, učiteľmi bolo odrazu znova presunuté pred počítače, tablety, notebooky, mobily...

Po vianočných prázdninách pribudli k našim „druhostupniarom“ aj tí menší , z prvého stupňa. Dali sme hlavy dokopy a začali rozmýšľať, ako našim detičkám pomôcť. Ich ohromný optimizmus a radosť z učenia „cez obrazovku“ začala upadať. Z obrazovky na nás hľadeli rozospatí, znudení a niekedy až smutní žiaci. Počuť z úst žiaka vetu :“Pani, učiteľka, ja už chcem ísť do školy !“ je nezvyčajné a spôsobí čudné pocity aj pre učiteľa. A tak sme začali rozmýšľať, ako by sme našim žiačikom to vyučovanie trochu oživili.

Na stránke našej školy  www.zscinobana.edu.sk a tiež na sociálnej sieti facebook venovanej našej škole  pod názvom ZŠsMŠ Cinobaňa sa začali objavovať nové veci. Vychovávatelia ŠKD a asistenti sa zišli a začali úzko spolupracovať s učiteľmi, hlavne 1. stupňa, aby spestrili žiakom hodiny, a to  najmä slovenského jazyka, matematiky a anglického jazyka.  Na stránke školy je široká zbierka rôznych obrázkových krížoviek, prešmyčiek, sudoku, spoločenských a didaktických  hier. Sú to veľmi zaujímavé, hravé úlohy, napomáhajúce rozvoju zručností a vedomostí žiakov.

Naši asistenti a vychovávatelia sú veľmi šikovní, aby deti zabavili, ale aj poučili , vytvorili s nimi školský dištančný časopis“ – Zábavníček. Bolo to špeciálne vianočné vydanie , kde sa môžu čitatelia dozvedieť niečo o Vianociach, môžu si tam nájsť slová a link na pesničku o Vianociach. Tretiaci napísali List Ježiškovi aj s krásnymi pohľadnicami. Samozrejme, že nechýba tajnička, omaľovánka, anketa, či námety na výrobu vianočných ozdôb. Týmto sme nenásilnou formou naplnili aj úlohy hudobnej či výtvarnej výchovy , predmetov, ktoré žiaci majú radi, ale v čase dištančného vzdelávania museli ísť bokom.

Na pobavenie vyrobili asistenti a vychovávatelia v programe kahoot veľmi peknú zábavnú hru pod názvom „Spoznáš svojho pedagóga?“ Žiaci hádali podľa fotografií pedagógov z detstva, kto sa za tým rozkošným malým dieťaťom skrýva. Zapojilo sa takmer  60 žiakov, ktorí si precvičili svoj postreh a fantáziu. Táto hra je umiestnená na našej facebookovej stránke školy, môžu si ju vyskúšať aj rodičia alebo iní, ktorých zaujíma, čo sa na našej škole deje.

Toto všetko však boli zábavky, ktoré žiakov nedostali od počítačov, mobilov a my sme chceli, aby občas vybehli von, do prírody, a preto sme vymysleli pre nich výzvy. Boli to výzvy telocvikárske – v prírode aj doma – napríklad Zacvič si v prírode,  Pošli fotku z prírody, Zacvič si doma, veľký úspech mala výzva, keď napadol konečne sneh, a to bol Zajačik. Bola to veľmi zábavná hra, ako si pomocou vlastných nôh a snehu môžu deti urobiť zajačika v snehu. Tieto výzvy vyrábali a svoje videá posielali žiakom naši telocvikári – Radko Berky a Mirka Feketeová.  Ďalšie výzvy boli zamerané aj ekologicky. Zadávali sme žiakom internetové linky na krásne filmy o prírode, prezentácie, na základe ktorých boli starší žiaci „donútení“ trochu rozmýšľať o tom, ako si sami ničíme prírodu, prostredie okolo nás a navrhovali, čo my môžeme urobiť pre záchranu našej planéty. Výborná bola výzva – Vybehni do prírody a urob niečo užitočné. Žiaci posielali fotografie svojho pobytu v prírode s igelitovým vrecom, do ktorého vyzbierali odpadky, ktoré sa v prírode nachádzali. Aj malé dobro, ktoré urobíme pre seba, pre prírodu, pre životné prostredie môže byť veľkým činom, ako ukážeme ostatným, čo je dobré a potrebné.

Poslednou výzvou pre žiakov bola výzva na Valentína. Fotografií na stránke síce nebolo veľa, možno sa hanbili prejaviť svoje city, ale svojim názvom Valentínska výzva sme hádam  aspoň upozornili naše deti, že je potrebné si uvedomiť, aká je dôležitá láska k rodičom, priateľstvo, dobré vzťahy. Dúfajme, že aj táto výzva im pomohla spomenúť si na svojich najbližších a ukázať im akýmkoľvek spôsobom, akí sú veľmi dôležití pre nás a ako ich máme radi.

Našim spoločným spojítkom v tejto dobe je stránka našej školy www.zscinobana.edu.sk . Tu si žiaci nájdu všetky potrebné informácie nielen ku vzdelávaniu. Nachádza sa tu aj informácia o internetovej stránke ministerstva školstva www.viki.iedu.sk – centrálne úložisko digitálneho edukačného obsahu. Tu môžu všetci  jednoducho vytvárať svoje vlastné interaktívne lekcie, ale aj sofistikované vzdelávacie materiály, kvízy, či interaktívne knihy. To všetko je možné potom zdieľať s ostatnými. Veď čím viac vedomostí, tým lepšie.

Chceme veriť, že táto zlá situácia čoskoro pominie a my sa všetci v zdraví vrátime do školy a nebudeme sa stretávať len na messengerových skupinách , pri výučbových programoch na rôznych internetových kanáloch, nebudeme komunikovať online, mailom, telefonicky, ale stretneme sa zoči – voči s kamošmi, učkami a celou školou, čo k nej patrí.

No kým sa tak stane, ďalej budeme vymýšľať a vytvárať zaujímavé akcie pre našich žiakov, aby sme im aspoň trochu spríjemnili  toto ťažké obdobie. Týmto by sme ich chceli aj vyzvať, nech sami vymyslia niečo, čím by  pobavili, poučili svojich spolužiakov a možno aj učiteľov, ale hlavne ich vyzývame – zapájajte sa do dištančných stretnutí, pretože momentálne nemáme iné možnosti !

Napriek všetkému zlému – život ide ďalej a je krásny!