• Žiacky parlament

pri  ZŠ s MŠ  Cinobaňa

ŠTATÚT

PROAMBULA

My, žiaci ZŠ s MŠ Cinobaňa , v zmysle demokracie, ľudských práv a práv dieťaťa vychádzajúc z prirodzeného práva žiaka na kvalitné vzdelávanie a práva učiteľa mať žiaka s dobrými ľudskými vlastnosťami usilujúc sa o uplatnenie spolupráce medzi žiakmi a pedagógmi, usilujúc sa o rozvoj duchovnej kultúry a zviditeľnenie našej školy a jej dobrého mena, uznášame sa prostredníctvom svojho práva voliť na vzniku Žiackeho parlamentu zloženého z našich zástupcov – spolužiakov a sľubujeme rešpektovať jeho prácu a jeho uznesenia.

Článok I

Základné ustanovenia

1. Žiacky parlament je samosprávna skupina detí. Záštitu prevzalo vedenie ZŠ s MŠ Cinobaňa.
          2. Žiacky parlament je zložený zo zástupcov žiakov druhého stupňa ZŠ s MŠ Cinobaňa.
          3. Sídlo žiackeho parlamentu je zhodné so sídlom školy.

Článok II

Poslanie žiackeho parlamentu

1. Žiacky parlament je iniciatívnym a pomocným orgánom, ktorý vyjadruje a presadzuje záujmy žiakov v oblasti výchovy a vzdelávania.
          2. Rozvíja výchovu k demokracii.
          3. Spolupracuje s vedením školy, Radou školy, učiteľmi, vedúcimi záujmových krúžkov a redakčnou radou Školského  (ne)poriadku.
          4. Poskytuje priestor vyjadrovať sa k aktuálnym problémom školy.
          5. Vychováva k zvýšenému záujmu o školu a obec.

Článok III

Činnosť žiackeho parlamentu

1. Žiacky parlament sa vyjadruje ku závažným skutočnostiam, ktoré sa týkajú života žiakov v triede.
          2. Žiacky parlament sa vyjadruje:

a)      k vnútornému poriadku školy

b)      k návrhu záujmových útvarov – krúžky, nepovinné predmety

c)      k estetickej výzdobe školy, areálu školy a aktívne sa na nej podieľa

d)      k dodržiavaniu práv dieťaťa

e)      k organizovaniu podujatí, akcií a súťaží pre žiakov školy

1. Žiacky parlament schvaľuje:

a)      plán činnosti na daný školský rok

b)      vnútorný poriadok školy pre žiakov

c)      návrh činnosti záujmových krúžkov

1. Žiacky parlament spolupracuje pri celoškolských súťažiach, mimovyučovacích aktivitách a vydávaní školského časopisu.

Článok IV

Členstvo v žiackom parlamente

1. Žiacky parlament má nepárny počet členov.
          2. Členmi parlamentu sú zástupcovia jednotlivých tried druhého stupňa.
          3. Voľba zástupcov tried sa uskutočňuje tajným hlasovaním žiakov príslušnej triedy.
          4. Členovia sú volení na ročné obdobie, ktoré zodpovedá danému školskému roku.
          5. Členstvo v žiackom parlamente zaniká:

a)      uplynutím funkčného obdobia

b)      odstúpením

c)      odvolaním, ak  sa člen žiackeho parlamentu previnil voči vnútornému poriadku školy alebo si neplní povinnosti vyplývajúce z členstva

d)      zmenou školy

Článok V

Práva a povinnosti člena žiackeho parlamentu

1. Člen má právo:

a)      voliť a byť volený

b)      navrhovať kandidátov na predsedu žiackeho parlamentu

c)      byť informovaný o všetkých skutočnostiach, ktoré sú predmetom rokovania a slobodne sa k nim vyjadriť

d)      hlasovať ku všetkým uzneseniam žiackeho parlamentu

e)      predkladať na rokovaniach svoje vlastné návrhy a podnety

1. Člen žiackeho parlamentu je povinný zúčastňovať sa jeho zasadnutí. Neospravedlnená neúčasť na troch po sebe nasledujúcich zasadnutiach sa hodnotí ako nezáujem o výkon funkcie a neplnenie si povinností člena žiackeho parlamentu podľa tohto štatútu.
          2. Člen žiackeho parlamentu môže požiadať predsedu o mimoriadne zvolanie parlamentu v prípade nutnosti riešenia závažného problému.
          3. Člen žiackeho parlamentu si zodpovedne plní zverené úlohy.
          4. Dbá na kultúru prejavu a reči, počúva diskutujúceho, nezosmiešňuje ho a používa spisovné slová.

Článok VI

Rokovanie žiackeho parlamentu

1. Žiacky parlament na svojom zasadnutí volí zo svojich členov predsedu a podpredsedu žiackeho parlamentu.
          2. Predsedu a podpredsedu volia členovia žiackeho parlamentu nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých členov žiackeho parlamentu tajným hlasovaním.
          3. Predsedu žiacky parlament odvolá:

a)      ak poruší vnútorný poriadok školy

b)      ak o to sám požiada

c)      ak si neplní povinnosti vyplývajúce z funkcie

1. Žiacky parlament je uznášaniaschopný, ak je prítomná nadpolovičná väčšina jeho členov
          2. Žiacky parlament sa schádza podľa potreby, najmenej však raz za dva mesiace. Zasadnutia zvoláva, pripravuje a riadi predseda.
          3. Nový žiacky parlament musí byť zvolený najneskôr do 15 dní po začatí nového školského roka.
          4. Menný zoznam podpísaný všetkými členmi žiackeho parlamentu odovzdá jeho predseda riaditeľovi školy najneskôr do 3 dní od ustanovujúceho zasadnutia. Kópia zoznamu musí byť zverejnená na centrálnej nástenke.
          5. Každé rokovanie parlamentu je doložené uznesením, ktoré schváli nadpolovičná väčšina všetkých členov a prezenčnou listinou, ktoré sú v zápisnici zo zasadnutia.

Článok VII

Záverečné ustanovenia

Štatút schvaľuje žiacky parlament na svojom prvom zasadnutí a od tohto dňa nadobúda platnosť.