• Akcie 2019/2020

• Návšteva Hvezdárne

•  Hvezdáreň Žiar nad Hronom

Dňa 14. októbra 2019 sme sa spolu so žiakmi 2. – 5. ročníka zúčastnili veľmi zaujímavej exkurzie v Krajskej  hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom.

Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella je kultúrno-výchovné zariadenie prírodovedného charakteru, šíriace poznatky z odboru astronómie a príbuzných prírodných a technických vied. Rozvíja záujmovú činnosť a mimoškolské vzdelávanie. Naša návšteva v tomto zariadení mala výchovno – vzdelávací charakter. Bola súčasťou získavania a rozširovania si poznatkov z predmetu prírodoveda o téme Vesmír.

Navštívili sme hviezdnu sálu, ktorá je plne digitalizovaná. Planetárium je využívané nielen ako zážitková forma popularizácie astronómie, ale aj ako edukatívny nástroj pri výuke žiakov  prenikajúcich do tajov orientácie na oblohe, zákonitostí priebehu zmien dňa a noci, či špecifikách pohybov telies po svetovej sfére na rôznych miestach zemského povrchu.

Hvezdáreň – astronomická pozorovateľňa ukrýva hlavný ďalekohľad. Používa sa na pozorovanie objektov nočnej oblohy. Cez deň po vhodnej úprave aj fotosféry Slnka. Každý malý zvedavec kukol do hľadáčika a pozrel si unikátne zábery Slnka na dennej oblohe.

Nakoniec sme navštívili aj viacúčelovú klimatizovanú sálutzv.UFO, v ktorej sa cítite ako na palube mimozemského vesmírneho plavidla. Okrem projekčnej plochy, systému ozvučenia je vybavená tiež glóbusmi, mapami a ďalšími názornými pomôckami, ktoré slúžia najmä pri demonštrácii nebeskej mechaniky a opise nebeských telies. Je určená predovšetkým na interaktívnu komunikáciu s najmenšími návštevníkmi zariadenia. Tu sa žiaci veľa dozvedeli ,pýtali, ale aj odpovedali...a boli veľmi pochválení za svoje vedomosti o vesmíre.

No a nebola by to exkurzia, ktorá by nekončila nákupmi . Vesmírne kalendáre, magnetky, pohľadnice, záložky do kníh a samozrejme kopu vedomostí a krásnych zážitkov sme si uchovali v pamäti a odniesli domov.