• Archív

        • PK prírodovedných predmetov

        • Predmetová komisia prírodovedných predmetov pracovala v šk.r. 2006/07 v tomto zložení:

          Meno a priezvisko

          vyuč. predmet

          počet hod.

          PaedDr. K. Lenhartová - ved. PK

          MAT

          19

          Mgr. Alena Tóčiková

          MAT

          5

          Mgr. Ján Hraško

          PsP

          5

           

          FYZ

          6

           

          RYS

          1

          Mgr. Jana Lorinčíková

          PRI

          9

           

          CHE

          4

           

          ZEM

          4

          Mgr. Vladimír Dubravec

          FYZ

          2

           

          ZEM

          5

           

          Na prvom zasadnutí PK prírodovedných predmetov v školskom roku 2006/2007 sme si určili tieto hlavné ciele:

          1/ - analýza učebného textu. V minulom školskom roku sme sa znovu utvrdili, že je potrebné dať do hlavných úloh našej predmetovej komisie analýzu učebného textu. Žiaci naďalej majú problém nielen prečítať zadanie úlohy, ale najmä pochopiť jej zmysel. Väčšinou čakajú, čo im k tomu povie vyučujúci. V nižších ročníkoch im to učiteľ vysvetlí, ale u žiakov v 8. a 9.roč. je to zarážajúce. Veď pracujú na Kompare a Monitore...

          2/ - pracovať s talentovanými žiakmi . Počet žiakov v jednotlivých ročníkoch ubúda, ale čo je veľmi smutné, ubúda aj žiakov talentovaných. Takže v rámci možností, sme žiakov zapájali do jednotlivých predmetových súťaží - matematika, chémia, biológia, geografia, ale aj ďalšie súťaže - Pytagoriáda, Matematický Klokan, Príroda okolo nás, Envirokvíz. Výsledky sú spracované nižšie.

          3/ - starostlivosť o žiakov s poruchami učenia a o žiakov individuálne integrovaných . Vyučujúci majú veľmi sťaženú prácu, pretože v triedach je veľmi vysoký počet žiakov a ešte naviac sú tam žiaci s poruchami učenia a ďalší individuálne integrovaní. Vyučujúci sa svedomite pripravovali na vyučovacie hodiny, snažili sa primerane zapojiť do práce žiakov celej triedy, avšak stále sa našli žiaci, ktorí ďalších žiakov vyrušovali. Boli to žiaci, ktorí opakovali ročník a na danom predmete rušili prácu ostatných žiakov. Týchto žiakov sme zamestnávali úlohami zo zbierok, prípadne slabším žiakom pomáhali pri konštrukčných úlohách, a pod.. Využívali sme vhodnú motiváciu, pomáhali ako sa dalo, avšak u týchto niektorých žiakov bola práca náročná aj napriek tomu.

          4/ - využívanie počítačovej učebne . Učebňa Infoveku sa využíva na predmete práca s počítačom, ktorý vyučuje Mgr. Ján Hraško. Na hodinách matematiky sme v tomto školskom roku nevyužívali túto učebňu, vzhľadom na veľký počet žiakov v triedach, pričom delenie nebolo možné. Veríme, že v budúcom školskom roku sa aj ďalšie predmety budú vyučovať v tejto učebni.

          Účasť žiakov na súťažiach:

          MO - do l. kola sa prihlásili 3 žiaci zo 4.roč., l ž.z 5.roč., 4ž. zo 6.roč.,2ž. zo 7.roč., 2ž. z 8.roč. a z 9.A 3 ž.. V tomto kole neboli úspešní, a preto do 2.kola - okresného nepostúpili.

          M Klokan - do tejto medzinárodnej súťaže sa spolu zapojilo 71 žiakov. ( 19 žiakov 1. stupňa 2.- 4.roč a 52 žiakov 2. stupňa.) Rada rodičov finančne pomohla žiakom v tejto súťaži, príspevok činil 50 Sk. Aj touto formou im vyjadrujeme vďaku za podporu. Súťaž sa uskutočnila 22.marca 2007. V tomto školskom roku sme boli dosiaľ najúspešnejší, pretože úspešných riešiteľov bolo 13, čo je 18,30 % zapojených žiakov. Títo žiaci získali veľké diplomy úspešného riešiteľa, ostatní žiaci získali účastnícke diplomy.

          M Pytagoriáda- Školského kola - 29. XI. 2007 -sa žiaci zúčastnili nasledovne:

          3.roč. - 18ž. 6.roč. - 24 ž.

          4.roč. - 27 ž. 7.roč. - 23 ž.

          5.roč. - 6 ž. 8.roč. -21 ž.

          Zo všetkých 119 súťažiacich postúpili do okresného kola 2 žiačky zo 4.roč. Simona Albertová - 4. A a Simona Lacušková - 4. B, zo 6. roč. Mária Palíková a zo 7.roč. Ondrej Babečka a Filip Lihocký. Dňa 27.marca 2007sa títo žiaci zúčastnili okresného kola v Poltári. Úspešne okresné kolo zvládli Simona Albertová a Mária Palíková , avšak získaný počet bodov (18b a 12b ) nestačil na postup na celoslovenské kolo Márii Palíkovej. ( 4.roč. má ukončenie súťaže na okresnom kole ).

          FO - nezapojili sa žiaci.

          CHO - školské kolo sa uskutočnilo 16.2.2007, postup do okresného kola získali Marcela Gelieňová a Michaela Brindáková z 9. ročníka. Okresné kolo sa uskutočnilo v Poltári 16.3.2007.

          BiO - rozdelená na odbory: geológia - nebola zastúpená

          botanika - Gabľasová - 9.roč. Gelieňová - 9.roč. Brindáková- 9.roč

          zoológia -Gajdošová 7.roč. Babečka 7.roČ. Spodniaková 9.roč.

          Uvedení žiaci sa zúčastnili okresného kola v Kokave nad Rimavicou, ktoré sa uskutočnilo 29.3.2006.

          Geografická olympiáda - okresného kola sa zúčastnili žiačky Segečová a Čonková zo 7.roč.. Okresné kolo sa uskutočnilo 8.2.2007 v Poltári.

          Príroda okolo nás - 5. júna 2007 sa konala súťaž, na ktorej sa zúčastnili 2 družstvá zo 6. ročníka v zložení: Trnková, Urdová, Očovanová a družstvo z 9.roč. v zložení: Spodniaková, Gabľasová a Valentínyová.

          Envirokvíz - zúčastnili sa štvorčlenné družstvá z každej triedy ročníkov 5. - 8., dňa 25.4.2007.

          Talentovaných žiakov chceme aj v budúcnosti zapájať do rôznych olympiád a súťaží, aj keď ich náročnosť je už teraz veľmi vysoká.

          PK sa v priebehu školského roka stretla na piatich zasadnutiach. Na záverečnom zasadnutí sme skonštatovali, že vytýčené úlohy sme splnili, ale konkrétne s prvou úlohou sa budeme zaoberať určite aj v budúcnosti. Riešili sme aj ďalšie úlohy: ako vhodne využívať motivačné prvky na jednotlivých hodinách, spolupracovali sme s vyučujúcimi I. stupňa najmä s Mgr. Gajdošovou a Haruštiakovou, ktoré vyučujú v 4. roč. Na cyklickom školení sme sa tohto roku nezúčastnili - prihlásená bola Lenhartová, ktorej bolo z MC v Banskej Bystrici oznámené, že pre malý počet prihlásených, sa tento rok školenie ruší. Všetci vyučujúci si svedomite plnili svoje úlohy počas celého školského roka, za čo im patrí veľká vďaka. Práca je náročná, talentovaných žiakov menej. Veľa času venujú vyučujúci na hodinách, ale aj mimo nich žiakom z málo podnetného prostredia, prípadne žiakom, ktorí boli dlhšie nemocní, no a v neposlednej miere vyučujúci riešili problémy s nedisciplinovanosťou žiakov, najmä v 7. a 8. ročníkoch, kde je veľmi veľký počet žiakov ( 32 a 35), ale sú tam aj žiaci s poruchami učenia a aj žiaci individuálne integrovaní .

          Žiaci 9.ročníka písali dňa 9.11.2006 KOMPARO - čo bola vlastne príprava k úspešnému zvládnutiu Monitoru, ktorý ich čakal začiatkom II. polroku. Celkový počet žiakov zapojených do KOMPARA bol 15, pretože tento test bol finančne náročný pre rodičov žiakov deviateho ročníka - 140,- Sk činil poplatok. Testovanie bolo z predmetov matematika a slovenský jazyk, bola 38,9% , pričom celoslovenský priemer bol 48,5%. Na škodu veci bolo to, že nie všetci žiaci zaplatili poplatok, takže výsledok bol určite aj týmto činiteľom nie veľmi objektívny. Začiatkom februára mali písať MONITOR 9 z matematiky a slovenského jazyka, ale pre chrípkové prázdniny bol termín preložený na 13.3.2007. Náročnosť úloh bola odstupňovaná. Prvé úlohy obsahovali učivo nižších ročníkov, pri ďalších úlohách sa náročnosť stupňovala. Test obsahoval učivo obsiahnuté v tematických celkoch do konca I. polroka 9.roč. Testu sa zúčastnili všetci žiaci 9. ročníka, spolu 23 . Úspešnosť bola lepšia, žiaci získali 55,9%, pričom celoslovenský priemer bol 61,2%, Najviac bodov 25/30 získali 3 žiaci: Brindáková, Ďuriška a Valentínyová, čo bolo 83,3% o bod menej Gabľasová a Gelieňová - 80%. Škoda, že viacerí žiaci príprave nevenovali viacej času.

          Ďalšia ponuka prišla pre žiakov 8.ročníka - KOMPARO 8, ale s podmienkou, že sa do tohoto testovania musí zapojiť celá trieda, spolu to u nás bolo 35 žiakov, pričom poplatok činil 100,- Sk. Za pomoci Rady rodičov - finančne prispeli 50,- Sk na žiaka sme sa zapojili do testovania. Uskutočnilo sa 3.5.2007. Žiaci mali 30 úloh z matematiky a 30 úloh zo slovenského jazyka a literatúry, pričom v každom predmetovom teste bolo posledných 15 otázok zameraných na VŠP - všeobecné študijné predpoklady. Konštatovali sme aj s vyučujúcimi slovenského jazyka, že tak ako v 9. roč., tak ani žiaci 8.roč. nevenovali príprave na úspešné zvládnutie dostatok času, resp. vôbec, čo bolo na škodu veci. Ukázalo sa to v matematike dosť výrazne: naši žiaci boli úspešní len na 28,2%; celoslovenský priemer bol 38,6% (tiež málo), ale v testovaní VŠP získali naši žiaci 49,1%, celoslovenský priemer 55,4% - čo bolo výrazne lepšie. Znamená to, že žiaci majú rozumový potenciál, len sú leniví využívať to, čo majú .Verme, že v deviatom ročníku si vstúpia do svedomia a Monitor napíšu úspešnejšie. Veľmi zle sa učilo v 8.roč. všetkým vyučujúcim v tomto škol. roku pre veľký počet žiakov v triede - 35. To sa odrazilo aj na týchto výsledkoch testovania.