• Zelená škola - 2017/2018

• Cestuj svetom - doprava vo svete

•

Viete, ako cestujú za vzdelaním deti vo svete? Ako sa odlišuje doprava do školy v chudobných a vyspelých štátoch sveta? Vedeli by ste si predstaviť, že do školy kráčate dve hodiny pešo a naboso? Takéto a podobné otázky riešili žiaci 9. ročníka pri aktivite Cestuj svetom – doprava vo svete v rámci témy Zelenej školy Doprava a ovzdušie dňa 13.2.2018.

Žiaci boli rozdelení do troch skupín. Riešili 3 úlohy. Najprv vypĺňali slepú mapu sveta, na ktorej boli oranžovou farbou vyznačené niektoré štáty. Podľa atlasu mali odhaliť ich názvy. Ďalej dostali 15 fotografií, ktoré zobrazovali spoločnú tému – cestu do školy v rôznych krajinách. Členovia skupiny sa mali dohodnúť, z ktorej krajiny asi pochádzajú vyfotografované deti. Táto aktivita sa zdala žiakom najzaujímavejšia. Na záver si vypočuli štyri smutné osudy detí zo zaostalých krajín, ktoré to nemajú s dochádzkou do školy až také jednoduché. Na základe prečítaného textu príbeh dieťaťa priradili k správnej fotografii.

Cieľom tejto aktivity bolo, aby žiaci pochopili, čo sú ostatné deti ochotné obetovať pre možnosť vzdelávať sa. Nebrať vzdelanie len ako povinnosť, ale ako šancu. Vážiť si to, že máme vybudované cesty, moderné dopravné prostriedky, školy v blízkosti bydliska, atď.