• Projekt Modrá škola

• Správa z úvodnej konferencie projektu

•        Správa z úvodnej konferencie k projektu

Programová oblasť: -  Prispôsobenie sa zmene klímy

- prevencia povodní a sucha

Dňa 11.02.2015  o 12.30 hod. sa  konala  v priestoroch Základnej školy Cinobaňa  úvodná  konferencia pri príležitosti implementácie projektu  Rozšírenie vyučovania o o opatrenia na zachytenie a využitie dažďovej  vody v ZŠ Cinobaňa.

Program konferencie:

1. Privítanie účastníkov konferencie

2.Predstavenie aktivít školy, ciele projektu

3. Vystúpenie koordinátora projektu – Implementácia projektu v podmienkach ZŠ Cinobaňa

4. Prezentácia vybraných druhov opatrení – dažďové záhrady

5. Prezentácia vybraných druhov opatrení – podzemné zásobníky

6. Diskusia k téme projektu

7. Občerstvenie

8. Záver konferenci

Konferenciu otvoril p.riaditeľ , ktorý sa prihovoril prítomným a v krátkosti im predstavil projekt a tiež dôvody, pre ktoré sme sa tu zišli. Privítal prítomných hostí a partnerov projektu.

Vyzval žiakov z folklórnej skupiny Brezinka, aby prítomným zanôtili na ľudovú nôtu.

PaedDr. Ľubica Machavová v  PPT prezentácii predstavila environmentálne aktivity školy v oblasti šetrenia vodou, starostlivosti o vodné toky... V krátkosti oboznámila prítomných s cieľmi projektu " Modrá škola". V závere príhovoru predstavila prítomným plánovanú celoslovenskú hymnu Zelených škôl, ktorú skomponovali bývalí žiaci našej školy.

Ing. Hudák prostredníctvom prezentácie informoval prítomných o programe projektu a jeho financovaní. Zdôraznil, že projekt je financovaný z EHP (85%) a zo štátneho rozpočtu SR(15%). Škola sa finančne nepodieľa na implementácii projektu. Vyzdvihol dôležitosť projektu a jeho význam vzhľadom na zmeny klimatických podmienok.

Ďalej  sa vo svojej prezentácii zameral na protipovodňové opatrenia, konkrétne na tvorbu dažďových záhrad, čo veľmi zaujímavou formou ukázal vo svojej prezentácii.

Škola chce aktívne reagovať na zmenené klimatické podmienky prostredníctvom projektu, kde jeho nosnou časťou je zachytávanie dažďovej vody a jej následné využitie.

V rámci projektu sú navrhnuté tieto opatrenia:

• Zriadenie web stránky  k téme projektu
          • Workshopy k téme projektu
          •  Rekonštrukcia bazénu na dažďové jazierko
          • -osadneie fotovolt. Panelov
          •  osadenie vegetac. Steny po obvode dažďového jazierka
          • Osadenie nádrží na dažďovú vodu
          • Vytvorenie  líniovej dažďovej záhrady
          • Osadenie fontány
          • Vypracovanie  učebných osnov  so zapracovaním tém Modrej školy do TVVP

P. riaditeľ poďakoval všetkým prítomným za účasť na konferencii a vyzval ich na otvorenú diskusiu.
          Diskusia prebehla voľne a neformálne počas občerstvenia, ktoré bolo na úvodnú konferenciu pre hostí prichystané.

Modra_skola.pptx