• Akcie 2017/2018

• Hovorme o jedle

• chlieb_obilniny_ZSsMS_Cinobana_P.pptx

Zemiaky na rôzne spôsoby

Cieľ, zameranie aktivity: Rozhodli sme sa pripraviť pre seba aj našich spolužiakov ochutnávku zemiakov na 5 rôznych spôsobov (varené v šupke, petržlenové varené, zemiaková kaša, hranolky a puding) a zároveň sme sa dozvedeli, ktorá príprava zemiakov je najzdravšia.

Vyučovací predmet: vlastiveda 4-7. ročník špec. A variant, téma Jeseň – Jeseň na poli; pracovné vyučovanie 4-9. ročník špec. A variant, téma varenie a príprava jedla

Pomôcky: vybavená školská kuchynka, 16 veľkých zemiakov, 125g maslo, 1l olej, soľ, petržlenová vňať, 2ks pudingový prášok, 4 polievkové lyžice cukor, 1l mlieko

Príprava: Zemiaky boli prvýkrát importované do Európy z Južnej Ameriky v 16. storočí, trvalo však ešte 150 rokov, kým sa stali jednou z najvýznamnejších základných potravinárskych plodín.

Zemiaky majú v našej strave výnimočné miesto, pretože sa v nich kombinujú vlastnosti škrobnatých potravín a zeleniny. Nášmu telu dodávajú energiu hlavne sacharidy. Tie sú v zemiakoch zastúpené vo forme škrobu. Uvarené či upečené zemiaky sú skutočnou beztukovou potravinou. Zemiaky obsahujú vlákninu, ktorá prispieva k pocitu zasýtenia a podporuje zdravé zažívanie. Jedna 180 gramová porcia zemiakov nám dodá asi 3 gramy vlákniny, čo je viac ako 10 % odporúčanej dennej dávky. Zemiaky sú zdrojom vitamínu B, C, draslíka a obsahujú aj malé množstvo horčíka a železa.

Zemiaky sa dajú pripraviť mnohorakými spôsobmi, preto je výživový obsah zemiakových pokrmov veľmi variabilný. Nutričné straty pri varení závisia od teploty a času varenia. Pri varení unikajú do vody vitamíny a minerálne látky, ktoré sú vo vode rozpustné, napríklad vitamíny skupiny B, vitamín C či draslík, Keď sa zemiaky varia v šupke (hoci sa následne ošúpu a zjedia bez šupky) dochádza k oveľa menším stratám živín. Živiny sa strácajú aj počas skladovania a všeobecne sa odporúča skladovanie v suchom, tmavom a chladnom prostredí. Zemiaky by sa však nemali uchovávať pri nižších teplotách ako 4 °C, pretože potom v nich pri následnom pražení vznikajú škodlivé látky. Zemiaky so zelenými fľakmi alebo také, ktoré už začali klíčiť, by sa mali dôkladne očistiť alebo nekonzumovať. Zemiaky obsahujú veľmi málo tuku, ale pokrmy z nich môžu obsahovať veľa energie z tuku, ktorý sme pridali pri ich príprave. Takéto sú napríklad pražené hranolčeky alebo gratinované zemiaky pripravené so smotanou a syrom.

Postup: Na obaloch sme zisťovali zloženie jednotlivých surovín a rozhodovali sa o zdravšej alternatíve: mrazené hranolky verzus čerstvé zemiaky, domáce mlieko verzus trvanlivé.

Suroviny sme si pripravili aj z našej školskej záhradky. Zemiaky sme dôkladne umyli. 4 zemiaky sme dali variť v šupke do hrnca z vodou. Zvyšné zemiaky sme ošúpali. Zo štyroch zemiakov sme nakrájali hranolčeky a smažili ich v oleji. 8 zemiakov sme nakrájali na kocky a dali variť do osolenej vody. Po uvarení sme z polovice zemiakov, trošky masla, mlieka a soli  vymixovali kašu. Druhú polovicu zemiakov sme osolili, pridali trochu masla, petržlenovú vňať a zamiešali. Nakoniec sme si podľa návodu pripravili puding. Uvarené zemiaky s šupke sme očistili, nakrájali a naservírovali na tanier s maslom a štipkou soli, na ďalšie taniere sme pripravili zemiakovú kašu, petržlenové varené zemiaky, hranolky a do misiek puding.

Zhrnutie: Pozvali sme si spolužiakov na ochutnávku. Porozprávali sme im o význame zemiakov a aj o dôležitosti a možnostiach ich zdravej prípravy.

Výživová hodnota 100 g zemiakov pripravených rozličným spôsobom

Zemiaky uvarené v šupke

Uvarené očistené zemiaky

Zemiaky upečené v šupke