• Zelená škola - 2016/2017

• Hodnotiaca správa Zelenej školy

• Hodnotiaca správa Zelenej školy v školskom roku 2016/2017

V školskom roku 2016/2017 sme pokračovali v plnení environmentálneho akčného plánu, ktorého prioritná téma je – Doprava a ovzdušie.

Školský rok sme zahájili výtvarnou súťažou na túto tému. Žiacke práce boli vyhodnotené samotnými žiakmi počas veľkej prestávky.  Najviac hlasov získala S. Borošová a jej práca nás bude symbolizovať počas celého certifikačného obdobia.

Ďalšou aktivitou boli pútače pri vypínačoch, ktoré rozmiestnili členovia kolégia v priestoroch školy.  Spoločne sme tak prispeli k ochrane nášho životného prostredia.

V novembri a decembri sme zhotovili magnetky z odpadového materiálu.

V zimných mesiacoch sme nezabudli na našich operencov. V decembri sme im vyzdobili  stromčeky samými dobrotami. Počas studenej zimy sme im sypali do kŕmidiel semienka. Pri zhotovovaní kŕmidiel sme využívali predovšetkým odpadový materiál.

Vo februári sme si pripomenuli Svetový deň bez mobilu. Pri príležitosti tohto dňa sme zrealizovali súťaž o najkrajší výkres a najlepšiu slohovú prácu na témy: Mobil – kamarát alebo nepriateľ, Ako mobil ovplyvňuje môj život, Môj deň bez mobilu.

V marci sa aj naša škola zapojila do Svetového dňa vody zaujímavými aktivitami, napr. separovanie odpadu, bowling z pet fliaš, vodný slalom... Prostredníctvom týchto aktivít sme si pripomenuli, aká dôležitá a významná je pre nás voda. Súčasťou bola aj ochutnávka vôd a výzdoba dverí tried na tému voda. Najväčší počet hlasov získal 4. ročník.

Pri príležitosti zápisu žiakov do 1. ročníka sme vyzdobili triedu obrázkami dopravných prostriedkov a značiek.

22. apríla naša planéta už niekoľko desaťročí oslavuje Svetový deň Zeme. V tento deň si kolégium  pripravilo prezentáciu o ochrane Zeme, pod názvom 4 minúty pre Zem. Ďalej to boli prezentácie o krivej zelenine a o používaní palmového oleja, o jeho negatívnom vplyve na životné prostredie. Žiaci sa dozvedeli veľa dôležitých informácií a aktívne sa zúčastnili diskusie. Učitelia, žiaci spolu s rodičmi si pripravili 10 stanovíšť. Stanovištia boli zamerané športovo, ale aj vedomostne. Žiaci si svoju zručnosť mohli vyskúšať pri sadení semienok do skleníka. Veľký záujem bol aj o bylinné čaje,  pozorovanie listov a kameňov pod mikroskopom, spoznávanie drevín z nášho okolia a nesmieme zabudnúť na rovesnícke vzdelávanie týkajúce sa separovania odpadu. Na poslednom stanovišti žiaci písali, alebo nakreslili odkazy pre Zem. Po skončení aktivít  sa  žiaci 1. i 2. stupňa zapojili do čistenia areálu, okolia školy, ale aj lesa pod názvom „ Týždeň pre Zem „

V máji prebehla fotografická súťaž, ktorú na našej škole vyhlásilo Kolégium Zelenej školy. Úlohou žiakov bolo zachytiť pomocou  fotky príchod jari a krásu prebúdzajúcej sa prírody.

V plnení EAP budeme pokračovať i v druhom školskom roku, kedy by sme mali ukončiť plnenie EAP a požiadať o hodnotiacu návštevu zo Zelenej školy.

Mgr. M. Gelieňová, Mgr. A. Pupalová