• Zelená škola - 2016/2017

Svetový   deň   Zeme   na  našej  škole

22. apríla naša planéta už niekoľko desaťročí oslavuje Svetový deň Zeme. V tento deň sa na celom svete konajú rôzne podujatia, ktorých cieľom je pripomenúť si krehkosť našej planéty. Stalo sa tradíciou, že aj naša škola sa zapája do rôznych aktivít, ktorými vyjadruje svoje presvedčenie, že osud našej modrej planéty nám nie je ľahostajný. Tento rok sme si Svetový deň Zeme pripomenuli 24. apríla, kedže 22. apríl pripadal na sobotu.

My, ako koordinátorky Zelenej školy, spolu s kolégiom sme si pripravili prezentáciu o ochrane Zeme pod názvom 4 minúty pre Zem. Ďalej sme mali pripravené prezentácie o krivej zelenine a o používaní palmového oleja, o jeho negatívnom vplyve na životné prostredie. Žiaci sa dozvedeli veľa dôležitých informácií a aktívne sa zúčastnili diskusie. Kládli sme deťom otázky súvisiace  s témou a žiaci sa pokúsili odpovedať. Po prezentácii sme pripravili žiakom súťaže, ktoré sa tiež týkali Dňa Zeme.  Teší nás, že nás navštívili rodičia našich žiakov, občania Cinobane, regionálna koordinátorka Zelenej školy - pani Katarína Lepešková, ale aj menší kamaráti z materskej školy, ktorí sa tiež zapojili do jednotlivých aktivít. Vyjadrili tým  záujem o dianie v škole a že im nie je ľahostajný osud našej planéty

Učitelia a žiaci v spolupráci s rodičmi si pripravili 10 stanovíšť. Stanovištia boli zamerané športovo, ale aj vedomostne. Žiaci si svoju zručnosť mohli vyskúšať pri sadení semienok do sklenníka. O pár týždňov im vyrastie zeleninka, ktorú môžu ochutnať. Veľký záujem bol aj o bylinné čaje,  pozorovanie listov a kameňov pod mikroskopom, spoznávanie drevín z nášho okolia a nesmieme zabudnúť na rovesnícke vzdelávanie týkajúce sa separovania odpadu. Na poslednom stanovišti žiaci písali, alebo nakreslili odkazy pre Zem.

Po skončení aktivít  sa  žiaci 1. aj 2. stupňa zapojili do čistenia areálu, okolia školy, ale aj lesa s názvom “Vyčistime si Cinobaňu”.

Žiaci svojou aktívnou účasťou a prístupom k jednotlivým aktivitám dokázali, že aj im na našej Zemi a jej pokladoch záleží. Aj oni si uvedomujú, aké cenné dary nám poskytuje naša Zem. Zemské zdroje však nie sú nevyčerpateľné, preto ich chráňme pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi!