• Zelená škola - 2015/2016

• Dni Zelených škôl

Prišiel týždeň, na ktorý sme čakali celý rok. No tento rok nás trochu prekvapil. 36 detí, ktoré sa celý rok snažia pomáhať pri akciách Zelenej školy malo práve naplánovaný týždeň v škole v prírode: Ako to vyriešiť?

Ale veď riešenie je jednoduché.... čo môže byť lepšou oslavou Dňa Zeme, ako naplánovať si akcie na celý týždeň v lone krásnej prírody na Ostrom Grúni. Veď všetko, čo sa v škole v prírode robí, má veľa spoločného s prírodou, s našou environmentalistikou. A tak keď sa naši vrátili, boli plní zážitkov. Učili sa v prírode, hrali rôzne hry, ako ináč – v prírode, zorganizovali si brigádu, dokonca aj nočnú hru v lese. Deň Zeme bol posledným dňom školy v prírode, a tak ho oslávili spevom, príjemným rozhovorom o našej Zemi, o prírode a životnom prostredí, ktorý  zavŕšili vychádzkou do krásnej prírody v Ostrom Grúni.

A čo v škole? No tak tu to celý týždeň žilo. Každá trieda si naplánovala brigády aj v spolupráci s rodičmi – čistili sme okolie školy, tí menší zas areál. Najstarší, ako obvykle, zašli do lesa, vyčistili lesný potôčik. V areáli sme vysadili kvety, dali do poriadku jazierko, gabion. Veľkým prínosom pre nás bolo vybudovanie dažďovej záhrady v priestoroch arboréta, prebudovanie starého bazéna na dažďové jazierko, obnovenie starej nefunkčnej fontány a tiež osadenie 7 nadzemných nádrží na dažďovú vodu.

V škole nám práve tento týždeň pribudol aj pocitový chodník. Dokonca sa po ňom prešli aj žienky z SČK, ktoré nás prišli navštíviť. A veru sa im páčilo... a riadne, naboso :)

No a Deň Zeme – 22.4.2016 bol u nás priam bombastický. Doobedie sa nieslo v duchu akcie – Deň bez elektriny a mobilov. To bola paráda! Ráno triedni učitelia (pre istotu) vyzbierali v triedach mobily. Celý deň sa nesvietilo, neboli zapnuté počítače, dokonca výzvu akceptoval aj pán riaditeľ a celý deň mal vypnutý počítač a mal čas zaoberať sa inými vecami – chodil do zborovne  na kus reči, vonku pozrieť, ako rastú kvietky.... Aj žiaci najprv síce „dudrali“, ale poobede povedali, že si už dávno tak nepoklebetili ako dnes. Naše hliadky poctivo monitorovali situáciu, a to  nielen cez prestávky, ale aj cez hodiny chodili a robili zápisy, či sa neporušuje náš záväzok. Nezabudli skontrolovať aj zborovňu, a to hneď niekoľkokrát. Nemali ani jeden negatívny zápis!

V inej línii Deň Zeme pokračoval veľmi zábavne. Ďalší členovia kolégia Zelenej školy pripravili spolu s p. učiteľkami z MŠ krásne dopoludnie v areáli MŠ-„ Škôlka baví školu“ .Deti MŠ a 1. stupňa ZŠ (tie, ktoré ostali a nešli do školy v prírode) mali pripravené v areáli skutočné prekvapenie. Členky kolégia boli porozdeľované do stanovíšť, kde deti poznávali rastliny, živočíchy, stromy, riešili rôzne úlohy, chytali rybky, separovali, pracovali s prírodným materiálom, vymýšľali odkazy pre Zem, triedili materiály, vyzdobovali plot motívmi z prírody, kreslili a tiež mali pripravenú krásnu prezentáciu a video, kde im p. učiteľky z MŠ priblížili , aký je to sviatok – Deň Zeme. Deti si aj zaspievali, zatancovali, zasúťažili.

Nakoniec členky kolégia vysadili s deťmi pripravené stromčeky a kvety do záhonov. Bola to náaadherná akcia. Aj počasie nám prialo :)

Ak si myslíte, že to už je koniec, tak sa veľmi mýlite. Deň pokračoval ďalej. Žiacky parlament a členky kolégia pripravili ešte akciu pre 2. stupeň pod názvom Dlháaaa noc. Začiatok akcie 16.00 hod. v piatok, koniec akcie 7.00 hod.- sobota. Akcia sa niesla v duchu ochrany nášho duševného zdravia. Žiaci z TV Cinka predstavili zaujímavý a vtipný krátky film, ktorý natočili a premietli spolužiakom. Je to tiež návod na to, ako sa dá vhodne využiť voľný čas . Pri natáčaní sa hodne zabavili, zasmiali. ale hlavne ten čas trávili spolu.

Aj keď prioritnou témou našej Zelenej školy v tomto období je energia, pripomenuli sme si predchádzajúcu tému – Voda, a to prostredníctvom skvelej skupinovej hry, ktorú pripravili žiaci s pomocou p. učiteľa. Boli pripravené rôzne stanovištia, kde žiaci riešili úlohy, za ktoré dostávali indície. Veľmi dobré na tejto akcii bolo, že sa jej zúčastnili aj rodičia. A dokonca s deťmi aj súťažili. V každom družstve bola nejaká mamička či otecko. To bolo zábavy.... smiechu. Kto nazbieral všetky indície (samozrejme všetci), dostal odpoveď – VODA.

Akcia pokračovala ďalšími aktivitami, ako turnaj vo vybíjanej , vo volejbale,nesmela chýbať diskotéka. Oslava Dňa Zeme bola zavŕšená v neskorých nočných hodinách, keď všetci žiaci, učitelia aj rodičia zaľahli do svojich spacákov, aby na pár hodín „zdriemli“. Ráno odchádzali domov šťastní a plní zážitkov.

Prežili sme krásny týždeň. O rok sa tešíme zas :)

Link na foto: