• Zelená škola - 2015/2016

• Exkurzia v elektrárňach

• ENERGOLAND MOCHOVCE

NOVÁ DIMENZIA ZÁBAVY A VEDOMOSTÍ

Tento rok sa 38 žiakov spolu s p. učiteľkami Ľ. Machavovou, E. Zokovou  a A. Pupalovou  zúčastnili akcie s názvom Energoland, ktorá sa konala v Mochovciach dňa  4. 11. 2015.

Exkurziu sme zahájili prehliadkou  areálu Mochoviec. Tu  sa nachádzajú štyri bloky atómových elektrární s tlakovodnými reaktormi.

Po obhliadke areálu sme sa  presunuli do Energolandu.

Infocentrum - Energoland je vybavené najnovšími interaktívnymi a zobrazovacími technológiami a atraktívnym spôsobom približuje návštevníkom všetkých vekových kategórií príbeh sveta energie od vzniku vesmíru až po blízku budúcnosť.

Každý návštevník hneď na úvod spozná svoju vlastnú energiu prostredníctvom veľkorozmerného termozrkadla.

Expozícia pokračuje energetickými pretekmi na interaktívnej LED podlahe.

Ďalšiu energiu potom možno načerpať pri pozretí si Odysey energie v bezobslužnom 3D kine s kapacitou 20 osôb.

Aké druhy energií ľudstvo využívalo v minulosti a ako jeho obavy o prežitie prispeli k nárastu populácie na Zemi ukáže návštevníkom sekcia Stroj času.

V časti expozície Watty sa dozvedia, koľko energie treba na poháňanie rôznych spotrebičov – od mobilu až po raketoplán

Tvorcovia projektu vyvinuli aj niekoľko interaktívnych tematických hier. V hre operátor elektrickej siete je úlohou hráča zásobovať elektrinou mesto a zabrániť tak kolapsu siete, tzv. blackoutu.

Energopolis je zasa strategická hra, ktorej cieľom je postaviť mesto a vybudovaním elektrární zabezpečiť potrebnú energiu pre jeho chod.

Lákadlom je aj supermotorka, ktorou sa hráči vydajú do minulosti a na prechod do každého ďalšieho levelu musia správne zodpovedať kvízové otázky.

Zvláštna časť expozície je venovaná jadrovej energetike. Jej súčasťou je aj špeciálna „nafukovačka“, ktorá je prvá svojho druhu na svete a  predstavuje kontajnment, čiže ochranný plášť jadrovej elektrárne.

Po vyjdení po „uránových“ schodoch získajú návštevníci všetky dôležité informácie o fungovaní jadrových elektrární. Dokonca tu uvidia aj ionizujúce žiarenie a na chvíľu sa stanú operátorom reaktora.

Obohatení o nové  zážitky sme sa vrátili domov.

Fotografie z akcie sú uložené vo fotoalbume