• História

• Stredoveký letný tábor

• V lete ožil v našej škole stredovek...

„Cinobaňa sa už nemusí báť o svoju bezpečnosť. V prípade potreby veľactený princ Jožko Karásek ml. so svojou princeznou Dominikou Gondekovou zvolá všetkých cinobanských rytierov a šľachticov, aby so zbraňou v ruke bránili svoju obec.“

Toto boli slová, ktoré odzneli počas stredovekého denného tábora pri slávnostnompasovaní jeho účastníkov. Tábor sa konal začiatkom augusta v telocvični ZŠ.

Deti mohli vymeniť leňošenie pred telkou za výučbu historického šermu, stredoveké hry, ukážky sebaobrany, výlet do prírody a prednášky o zbroji, rytieroch, zbraniach a dobovom stredovekom živote. Za aktivity získavali body a podľa ich výšky na konci týždňa získali titul  rytier, dvorná dáma, barón, vojvoda, gróf či princ.

Deň začínal rozcvičkou, pretože historický šerm je šport a svaly si treba poriadne rozcvičiť. Potom nasledovala výučba základov šermu – kroky, body a seky.

Na spestrenie programu slúžili rôzne hry. Medzi najobľúbenejšie patrili Kráľu, kráľu, daj vojačka a Korytnačky. Deti si ani neuvedomovali, že pri hraní si vlastne nacvičujú koncentráciu, rovnováhu, stratégiu a tímovú spoluprácu.

Nálada bola počas celého týždňa vynikajúca, lektori Zdenka a Igor si s deťmi veľmi dobre rozumeli a všetci účastníci skonštatovali, že by sa na taký tábor prihlásili znova.

Lektormi boli mladí ľudia, ktorí sa historickému šermu venujú už viac rokov.

Igor Hubert je zo Zvolena a pôsobí v skupine Vir Fortis, ktorú pomáhal založiť. Má za sebou účinkovanie na mnohých historických akciách po celom Slovensku, ale aj v zahraničí ( Česko, Rakúsko, Poľsko, Taliansko, Španielsko), kde jeho skupina predvádza šerm, dravcov, bitky, ohňovú šou či spôsob života v minulosti. Tohto roku maturuje na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Banskej Bystrici, rád pracuje na počítači, skúma históriu, ale aj športuje. Cinobaňa na neho zapôsobila  pozitívne. „ Je to veľmi pekná a čistá dedina, aj pán starosta bol na nás milý, páčilo sa mi tu,“ hodnotí Igor.

„ Je to iné ako u nás, okolie pôsobí na mňa čistejšie ako na Horehroní“, pridáva Zdenka Kovácsová, ktorá pôsobí v historickej skupine Berezun v Brezne. Tiež tohto roku ukončí štúdium na osemročnom gymnáziu.

Chceme poďakovať hlavne lektorom za čas, ktorý venovali deťom, škole za podporu a všetkým za pomoc a ochotu. Dúfame, že tábory sa stanú tradíciou a deti si ich obľúbia. Veď aj toto je jedna z ciest, ako deti nadchnúť pre históriu.