• Výchovné poradenstvo v ZŠ

• Správa výchovného poradenstva 2014/2015

• Správa o činnosti výchovného a kariérového poradenstva v šk. roku 2014/2015

Hlavné úlohy výchovného poradenstva sú každoročne zamerané na kariérové poradenstvo, riešenie problémov žiakov so zhoršeným prospechom a správaním a prácou s nadanými žiakmi

Oblasť profesijnej orientácie

Naša škola sa zapojila do národných projektov Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej na rozvoj pracovných zručností a práca s talentami a Komplexný poradenský systém prevencie a ovplyvňovania sociálno-patologických javov v školskom prostredí.

Zúčastnila som sa 3 vzdelávaní- COMDI, COMPOSYT a aktualizačného vzdelávania Profesijná orientácia žiakov ZŠ na odborné vzdelávanie a prípravu.

V oblasti profesijnej orientácie bolo žiakom 9.roč. umožnené navštíviť  Burzu stredných škôl v Lučenci. SOŠ hotelových služieb a dopravy z Lučenca prišla prezentovať študijné a učebné odbory priamo k žiakom 9. ročníka. Uskutočnilo sa stretnutie rodičov a zástupcov stredných škôl spojených s prezentáciou a informáciami o stredných školách z okresov Poltár, Lučenec i Banská Bystrica.

Pre rodičov i žiakov sa uskutočňovali individuálne konzultácie. Využili to však len niektorí rodičia. Na evidenciu a spracovanie informácií som využívala program Proforient.

Pre žiakov a rodičov 8.ročníka sa uskutočnilo rodičovské združenie, kde dostali základné informácie ohľadne výberu budúceho povolania. 2 žiakom 9.ročníka a 8 žiakom 8.ročníka bolo umožnené testovanie COMDI, kde na základe 17 testov boli žiakom odporučené možnosti ďalšieho štúdia.

Oblasť starostlivosti o talentovaných a nadaných žiakov, žiakov s výchovno-vzdelávacími problémami a žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia

Žiaci so ŠVVP mali vypracované individuálne plány, podľa ktorých počas školského roka pracovali.  Konzultácie boli zabezpečované pracovníkmi OPPPaP a SCŠPP v Poltári.

Len málo rodičov detí s týmito problémami sa pravidelne zaujímalo samostatne o prácu svojich detí na vyučovaní. Bez pozvania zo strany vyučujúcich sa o prospech svojich detí nezaujímali.

Talentovaná žiačka Karolína Albertová z  9.ročníka opäť získala bronzové pásmo v celoslovenskom kole súťaže Hodžov novinový článok.

Špeciálna pedagogička aj v tomto roku zabezpečovala konzultácie s odborníkmi z poradenských zariadení.

Ochrana pred negatívnymi javmi

V 5.ročníku bol v spolupráci s koordinátorom prevencie a triednou učiteľkou urobený dotazník o šikanovaní, ktoré sa čiastočne potvrdilo a problémy boli vyriešené pohovorom s prizvaním rodičov.  Zvýšená pozornosť bola venovaná žiakom pri používaní internetu.

Testovanie9- 2015

Žiaci 9.ročníka opäť podcenili prípravu na Testovanie, a napriek úsiliu vyučujúcich ich výsledky nedosiahli slovenský priemer. Testovania sa zúčastnilo 20 žiakov, jedna žiačka je dlhodobo v zahraničí.

Slovenský jazyk

Počet žiakov

20

Percentuálna úspešnosť školy

Percentuálna úspešnosť v SR

Ukončenie PŠD

počet

Počet žiakov končiacich v  9.roč.

22

Z toho v šp.tr.

Z toho v zahraničí

1