• Výchovné poradenstvo v ZŠ

• Správa 2018/2019

• Základná škola s materskou školou Cinobaňa

Záverečná správa o činnosti výchovného poradenstva v šk. roku 2018/2019

Hlavné úlohy výchovného poradenstva boli zamerané na kariérne poradenstvo pre žiakov 8. a 9.ročníka, riešenie problémov žiakov so zhoršeným prospechom a správaním, prácou s nadanými žiakmi a žiakmi so ŠVVP.

Oblasť profesijnej orientácie

Pre žiakov 9.ročníka som zabezpečila v spolupráci s CPPPaP program Čím chcem byť vo svojom budúcom živote. Program pomohol žiakom orientovať sa v danej problematike.

Žiakom 9.roč. bolo umožnené navštíviť DOD OA v Lučenci, DOD SOŠ technickej, SOŠ pedagogickej v Lučenci, HA v Brezne a SSOŠ v Poltári. Zamestnanci a študenti SOŠ HS a dopravy prišli jednotlivé odbory prezentovať do našej školy. Uskutočnilo sa rodičovské združenie pre rodičov i žiakov 8. a 9.ročníka ohľadne profesionálnej orientácie.

Rodičom 9.ročníka boli ponúknuté konzultácie, ktoré využil 1 rodič. Využívali ich najmä žiaci. Uskutočnila som niekoľko rozhovorov so žiakmi 8.ročníka ohľadne budúceho povolania a uskutočnila som prvý zber záujmu o štúdium na stredných školách.

Na evidenciu a spracovanie informácií som využívala program Proforient.

Pravidelne som sa zúčastňovala porád VP v OPPPaP v Lučenci.

Oblasť starostlivosti o talentovaných a nadaných žiakov, žiakov s výchovno-vzdelávacími problémami a žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia

Žiaci so ŠVVP mali vypracované individuálne plány, podľa ktorých počas školského roka pracovali.  Pri konzultáciách sme spolupracovali s pracovníkmi CPPPaP a SCŠPP v Poltári.1 žiak je v starostlivosti CPPPaP vo Zvolene.

Len niekoľko rodičov detí s výchovno-vzdelávacími problémami sa zaujímalo o prácu svojich detí na vyučovaní. Bez pozvania zo strany vyučujúcich sa o prospech svojich detí nezaujímali.

Špeciálna pedagogička aj v tomto školskom roku zabezpečovala konzultácie s odborníkmi z poradenských zariadení.

Žiaci sa zapájali do predmetových olympiád, recitačných, prírodovedných, matematických i športových súťaží.

Ochrana pred negatívnymi javmi

S cieľom prevencie pred negatívnymi javmi sme spolupracovali s koordinátorkou prevencie a s odbornými zamestnancami CPPPaP pri zabezpečovaní aktivít a besied o rizikách dospievania,  podpore duševného zdravia, prevencii predchádzania kriminality, rizikami práce v zahraničí,  prevencii užívania, resp. nadužívania legálnych drog u žiakov. Riešili sme šikanovanie žiačky 6.triedy voči žiačke 8.ročníka v spolupráci s vedením školy,  s rodičmi a políciou SR. Vyskytli sa náznaky kyberšikany cez kontá FB v 6.ročníku. Po začatí riešenia, kyberšikana pominula. Neustále sú riešené výchovné problémy v 7.ročníku. Zvýšená pozornosť bola venovaná žiakom pri používaní internetu najmä na hodinách informatiky.

V spolupráci s koordinátorkou  prevencie boli podniknuté kroky na zabezpečenie Stratégie prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti, neustálym monitorovaním správania sa žiakov sme sa snažili napĺňať Smernicu č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach.

Dôsledne sme riešili problémy žiakov pochádzajúcich z marginalizovaných skupín, V našej škole sa uplatňovaťdôsledne uplatňuje zákaz všetkých foriem diskriminácie a segregácie a vytvára sa priaznivé multikultúrne prostredie napr. i pri tvorbe kultúrnych programov.

Testovanie 5-2018

Výsledky Testovania 5-2018 : Testovania sa zúčastnilo 22 žiakov, z toho 2  integrovaní žiaci. 1 žiačka sa kvôli nemoci  testovania nezúčastnila.

Slovenský jazyk

22

Percentuálna úspešnosť školy

40,2

41,1

Percentuálna úspešnosť v SR

59,3

58,4

Rozdiel oproti národnému priemeru

-19,1

-17,3

Testovanie9- 2019

Žiaci 9.ročníka opäť podcenili prípravu na Testovanie, a napriek veľkému úsiliu vyučujúcich ich výsledky opäť nedosiahli slovenský priemer. Testovania sa zúčastnilo15 žiakov, z toho 1 integrovaný žiak. 2 žiačky študujú v zahraničí.

Slovenský jazyk

15

Percentuálna úspešnosť školy

30,7